Állásazonosító: 124037_EN_2

Q-Manager in SW Engineering Area

Helyszín:
Budapest

Feladatok

  • As SE Process Manager you define the standards for SW Engineering in T-Systems, especially according to inCar development demands and standard compliance (Safety, Security). You describe the SE standards in a SE Book and deploy process changes to the employees via various channels
  • A continuous improvement process (CIP) has great meaning to you, therefore you ask for process improvements suggestion from the delivery units to develop the SE standards of the company
  • You observe to which extend the projects follow the defined standards, monitor the standard compliance of the projects with key performance indicators (KPI) and SE Quality Checks, support external formal audits (CMMI, A-SPICE, ISO) as SE single point of contact, and help the projects by performing their CIP. You develop and improve the established KPI set to enhance the quality of our project’s deliveries more and more
  • You work in committees and communities to share your knowledge and experiences with colleagues and gain from other employees vice versa

Elvárások

  • At least 5 years of experience in development projects with product modelling relevance
  • German and English language knowledge
  • Experience in performing Quality Checks like Q-Gates or Assessments to check compliance with Software Engineering Standards and identify risks
  • Experience in A-SPICE
  • Knowledge in CMMI
  • Ability to model and implement processes in technical "systems/editors"
  • High team and communication skills, cogency and ability of consulting
  • Agile experience and knowledge in agile methods (e.g. Scrum)
  • Possible background knowledge in the automotive sector, e.g. Functional Safety

Amit kínálunk

  • Új kollégáinkra első munkanapjuktól kezdve teljes körű munkahelyi élet-és balesetbiztosítást kötünk
  • Akár az első munkanapon igényelhető az AYCM sportpass, amely ingyenesen, havi 8 alkalommal biztosít munkavállalóink számára sportolási lehetőséget
  • A próbaidő után új belépőink jogosultak a Cafeteriára, melynek éves keretösszege bruttó 270 000 Ft (ennek éves keretösszege 3 és 5 év után növekszik)
  • A fentieken kívül, pozíciótól függően éves/negyedéves jutalom kerül kifizetésre, továbbá kollégáink projektteljesítési bónuszokban is részesülhetnek
  • Cégünk nagy hangsúlyt fektet a fejlődésre, így minden kollégánknak lehetősége nyílik arra, hogy a legkülönbözőbb tréningeken és képzéseken vegyen részt (vezetői képzések, hard- és soft skill tréningek, nyelvi képzések)
  • Szívesen látjuk minden kollégánkat a vállalati, ágazati és csoportszintű rendezvényeinken (csapatépítők, workshopok, DT-ITS pub, évzáró karácsonyi rendezvény)

Kapcsolat

Can we help you?

E-Mail: myhr_recruitment@telekom.com

Ez is érdekelhet:

Rólunk

Present in the market under the Deutsche Telekom IT Solutions brand name, IT-Services Hungary (ITSH) is a subsidiary of the Deutsche Telekom Group and is the largest ICT employer in Hungary. Established in 2006, the company provides a wide portfolio of IT and telecommunications services with more than 4500 employees. ITSH was awarded with the Best in Educational Cooperation prize by HIPA in 2019, acknowledged as one of the most attractive workplaces by PwC Hungary’s independent survey and rewarded with the title of the Most Ethical Multinational Company in 2019. The company continuously develops its four sites in Budapest, Debrecen, Pécs and Szeged and is looking for skilled IT professionals to join its team.

Munkavégzés helye

Kapcsolat

További információk

Adatvédelem