Állásazonosító: 118249_EN_2

Linux System Administrator

Helyszín:
Debrecen

Feladatok

To take part in the largest Linux server operation wihtin our company.

  • Linux System administration with emphasis on the Red Hat Linux Enterprise Operating System
  • Diagnosing and resolving RHEL SUSEissues
  • Work together with other Linux System Administrators

Elvárások

  • BSc in Information Technology, Economic , technical field or equivalent work experience
  • Experience in IT field , and support of UNIX systems
  • Intermediate German language skill
  • Proficient English language skill
  • UNIX administrator skills, networking skills, knowledge  of Office Programs , ticketing systems, ITIL
  • Accurate, precise work , individual and group at Work , willingness to learn , ambitious personality , initiative

Advantages

  • Understanding of TCP/IP protocols in a server environment
  • Experiences in ITIL
  • German language

Personality

  • Analytical mind
  • Team spirit even in a virtual team

Amit kínálunk

  • Új kollégáinkra első munkanapjuktól kezdve teljes körű munkahelyi élet-és balesetbiztosítást kötünk
  • Akár az első munkanapon igényelhető az AYCM kártya, amely ingyenesen, havi 8 alkalommal biztosít munkavállalóink számára sportolási lehetőséget
  • A próbaidő után új belépőink jogosultak a Cafeteriára, melynek éves keretösszege bruttó 270 000 Ft (ennek éves keretösszege 3 és 5 év után növekszik)
  • A fentieken kívül, pozíciótól függően éves/negyedéves jutalom kerül kifizetésre, továbbá kollégáink projektteljesítési bónuszokban is részesülhetnek
  • Cégünk nagy hangsúlyt fektet a fejlődésre, így minden kollégánknak lehetősége nyílik arra, hogy a legkülönbözőbb tréningeken és képzéseken vegyen részt (vezetői képzések, hard- és soft skill tréningek, nyelvi képzések)
  • Szívesen látjuk minden kollégánkat a vállalati, ágazati és csoportszintű rendezvényeinken (csapatépítők, workshopok, ITSH pub, évzáró karácsonyi rendezvény)

Kapcsolat

Can we help you?

E-Mail: myhr_recruitment@telekom.com

Ez is érdekelhet:

Rólunk

Present in the market under the Deutsche Telekom IT Solutions brand name, IT-Services Hungary (ITSH) is a subsidiary of the Deutsche Telekom Group and is the largest ICT employer in Hungary. Established in 2006, the company provides a wide portfolio of IT and telecommunications services with more than 4500 employees. ITSH was awarded with the Best in Educational Cooperation prize by HIPA in 2019, acknowledged as one of the most attractive workplaces by PwC Hungary’s independent survey and rewarded with the title of the Most Ethical Multinational Company in 2019. The company continuously develops its four sites in Budapest, Debrecen, Pécs and Szeged and is looking for skilled IT professionals to join its team.

Munkavégzés helye

Kapcsolat

További információk

Adatvédelem