Állásazonosító: 117532_EN_2

Cloud Application Operator - English Speaking

Helyszín:
Debrecen

Feladatok

You build it, you run it!
To support a German government contract we are seeking a high profile DevOps team to build up and support a system with 80Million users.
Are you up to the task?

Your tasks:

  • Execute deployments
  • Monitoring - live checks
  • Write and execute runbooks
  • Inspect logging
  • Application workarounds
  • User management
  • Incident management
  • Catch & Dispatch
  • Communication and transmission to 3rd parties
  • Escalation triggering to runbooks
  • First analysis / root cause analysis
  • Problem management

Elvárások

  • Experience in DevOps environments for deployment, like Jenkins/GitLab to support CI/CD type of operation from application operation side
  • Basic knowledge of OpenShift or similar cloud technology,  experience in OTC is an advantage
  • Scripting  experience in Python, or other programming languages
  • Good knowledge of working with Linux
  • Experience with, Grafana and Prometheus
  • Experience with Jira

Soft skills:

  • Good knowledge about IT service management tools (SM9, CMDB, ...)
  • Basic knowledge in ITIL (incident, problem and change management)
  • Can create structured documentation
  • Logical reasoning and proactive solution finding
  • Willingness for on-call service
  • Able to work under pressure
  • Languages: English

Primary tech stack:

  • Jenkins (deployment)
  • Gitlab (deployment)
  • Openshift (Operation/Administration)
  • OTC (Operation/Administration)
  • Python scripting
  • Writing SQL queries
  • Linux (Administration)
  • Postgres (SQL Administration)
  • Grafana (Administration, Configuration, using for problem investigation, deep dive analysis)
  • Kibana (Administration, Configuration, using for problem investigation, deep dive analysis)
  • Prometheus monitoring (Administration, Configuration, using for problem investigation, deep dive analysis)
  • Jira (ticket handling)

Advantages:

  • General knowledge about container technologies, like Azure, Kubernetes, Docker
  • Basic knowledge in software development for cloud applications
  • Experience with automation tools like Ansible or terraform
  • Experience in the following technologies: NGINX, Kong, Redis, Postgres, Jira Xray plugin, Webhook, HashiCorp Vault

Amit kínálunk

  • Új kollégáinkra első munkanapjuktól kezdve teljes körű munkahelyi élet-és balesetbiztosítást kötünk
  • Akár az első munkanapon igényelhető az AYCM kártya, amely ingyenesen, havi 8 alkalommal biztosít munkavállalóink számára sportolási lehetőséget
  • A próbaidő után új belépőink jogosultak a Cafeteriára, melynek éves keretösszege bruttó 270 000 Ft (ennek éves keretösszege 3 és 5 év után növekszik)
  • A fentieken kívül, pozíciótól függően éves/negyedéves jutalom kerül kifizetésre, továbbá kollégáink projektteljesítési bónuszokban is részesülhetnek
  • Cégünk nagy hangsúlyt fektet a fejlődésre, így minden kollégánknak lehetősége nyílik arra, hogy a legkülönbözőbb tréningeken és képzéseken vegyen részt (vezetői képzések, hard- és soft skill tréningek, nyelvi képzések)
  • Szívesen látjuk minden kollégánkat a vállalati, ágazati és csoportszintű rendezvényeinken (csapatépítők, workshopok, ITSH pub, évzáró karácsonyi rendezvény)

Kapcsolat

Can we help you?

E-Mail: [email protected]

Ez is érdekelhet:

Rólunk

Present in the market under the Deutsche Telekom IT Solutions brand name, IT-Services Hungary (ITSH) is a subsidiary of the Deutsche Telekom Group and is the largest ICT employer in Hungary. Established in 2006, the company provides a wide portfolio of IT and telecommunications services with more than 4500 employees. ITSH was awarded with the Best in Educational Cooperation prize by HIPA in 2019, acknowledged as one of the most attractive workplaces by PwC Hungary’s independent survey and rewarded with the title of the Most Ethical Multinational Company in 2019. The company continuously develops its four sites in Budapest, Debrecen, Pécs and Szeged and is looking for skilled IT professionals to join its team.

Munkavégzés helye

Kapcsolat

További információk

Adatvédelem